Afrykarium we Wrocławiu – Przygotowania do wycieczki

Kiedy do Afrykarium

Afrykarium trafia na moja listę miejsc do zwiedzenia w niepogodę głównie ze względu na to, że szkoda by mi było chodzić po nim kiedy na zewnątrz będzie piękny, słoneczny dzień, bo takich w Polsce mamy jednak mniej. Z racji swojej specyfiki w Afrykarium spotkamy się z afrykańskim klimatem – wysoką temperaturą i wysoką wilgotnością powietrza (minimum 28 stopni C i 60% wilgotności). Nie byłoby chyba nic przyjemniejszego niż delektowanie się tymi warunkami w samym środku mroźnej zimy czy choćby chłodnej jesieni. Z kolei zwiedzanie takiego miejsca w trakcie upalnego lata byłoby dla mnie męczące, nie mówiąc już o małych dzieciach. Wtedy temperatura na zewnątrz jeszcze bardziej oddziałuje na warunki wewnątrz Afrykarium i zwiedzanie może stać się naprawdę uciążliwe.

afrykarium wrocław

Zdjęcie z zasobów biblioteki Afrykarium dla mediów

Afrykarium jest jedną z nielicznych atrakcji, która jest otwarta 365 dni w roku, jednak jeśli chcemy w pełni cieszyć się jego zaletami, warto wybrać się tam w dzień roboczy i uniknąć zarówno kolejek, jak i tłumu. Osoby, które zwiedzały je w weekend i dni wolne od pracy najczęściej określały wycieczkę słowem “dramat” mimo, że Afrykarium samo w sobie zrobiło na nich ogromne, pozytywne wrażenie.

Bilety

Naprawdę polecam zakup biletów przez internet ponieważ wiele osób skarży się na długie kolejki do kas, a tego można uniknąć. Mimo tego, iż bilety mogą być zeskanowane z telefonu, to czasem zdarza się, że są z tym problemy techniczne. Dobrze jest mieć ze sobą wydrukowaną wersję biletu. W Afrykarium znajdziemy również biletomaty, w których zapłacimy kartą lub gotówką. Jedyny problem to fakt, że w biletomacie ani przez Internet nie można kupić biletów rodzinnych. Bilety do Afrykarium upoważniają również do zwiedzania wrocławskiego zoo, z czego warto skorzystać jeśli pogoda na to pozwoli,  a nam starczy sił na dalsze zwiedzanie.

W poniedziałki można nabyć bilety rodzinne – jest to specjalna oferta, niestety do zakupienia jedynie w kasie. W inny dzień niż poniedziałek bilet rodzinny dla nas się nie opłaca (150zł za rodzinny, 125zł przy jednym dziecku kupując osobno).

Ja jadąc tam z czteroletnim dzieckiem i niemowlakiem kupię bilety przez Internet, bo nie chcę ryzykować kolejki do kas, a oszczędność na bilecie dla dwójki dorosłych i dziecka w wieku 3-7 lat to jedynie 5 zł względem poniedziałkowej promocji dla rodzin.

Bilet rodzinny obejmuje do 3 dzieci zatem przy większej ilości dzieci warto rozważyć stanie w kasie.

Jest jeszcze jedna oferta specjalna: “RODZINNY BILET AQUAPARK + ZOO: 2 osoby dorosłe + od 1 do maks. 3 dzieci (do 21. roku życia), jednorazowy wstęp do zoo (w dniu zakupu) oraz Aquaparku Wrocław (całodzienny pobyt w strefie Basenów Rekreacyjnych). Dzieci do 18. roku życia. Część biletu do Aquaparku jest ważna przez 30 dni od daty nabycia. – 199 zł.”

Parking

Naprzeciwko Wrocławskiego ZOO znajduje się parking podziemny, więc ze znalezieniem miejsca nie powinno być problemu. Niestety cena uzależniona jest od ilości godzin spędzonych na zwiedzaniu. Ja nie lubię się spieszyć i obawiam się, że słono zapłacimy za ten wariant parkowania. Dowiedziałam się, że w pobliżu znajdują się również prywatne płatne parkingi, gdzie cena jest dużo bardziej atrakcyjna z jedną stawką za cały dzień. My spróbujemy wybrać ten wariant i jeśli się sprawdzi – dam znać w kolejnych postach lub aktualizując ten, który właśnie czytasz.

Poruszanie się po Afrykarium

W Afrykarium zaznaczona jest jedna ściśle określona trasa zwiedzania. Nie ma problemu ze znalezieniem toalety, a jeśli zajdzie potrzeba by przewinąć dziecko, to przewijak znajdziesz w toalecie dla niepełnosprawnych na poziomie zero. Trasa jest przystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Nie ma również problemu jeżeli będziesz przymierzać Afrykarium z wózkiem.

Ubranie

Dla komfortu zwiedzania można skorzystać z płatnej szatni (1 zł za sztukę odzieży) i w niej zostawić kurtki. Jest ona czynna w sezonie jesienno-zimowym. Mając na uwadze wysoką temperaturę i wilgotność powietrza, ubierz dzieci “na cebulkę”, z możliwością zdjęcia kolejnych warstw. To samo dotyczy oczywiście nas – rodziców 🙂

Strategia zwiedzania

W opiniach zwiedzających można znaleźć dwie strategie zwiedzania które pomogą nam uniknąć kolejek.

My osobiście wypróbujemy zwiedzanie Afrykarium od samego rana czyli od godziny dziewiątej, mając wcześniej zakupione bilety przez internet. To powinno pozwolić nam uniknąć kolejek oraz komfortowo przejść całą trasę zwiedzania.

Są też osoby, które proponują w pierwszej kolejności zwiedzać Wrocławskie ZOO, a do Afrykarium przyjść niedługo przed godzinami zamknięcia. Wtedy kolejki również powinny być mniejsze i do tego dostarczymy sobie największych wrażeń na sam koniec wycieczki. To podejście jednak zakłada, że pogoda będzie w miarę sprzyjająca, a my mamy no tyle sił by zwiedzić wszystko na raz.

Ja mam obawy, że możemy być zbyt zmęczeni po zwiedzeniu całego ZOO aby w pełni nacieszyć się Afrykarium. Nie chce też się uzależnić od pogody i mimo, że bilety są dosyć drogie, to prawdopodobnie osobno zwiedzimy Afrykarium, a do ZOO przyjdziemy np. następnego dnia. Sytuacja mogłaby wyglądać inaczej gdyby nasze dzieci były starsze, ale póki co, z czteroletnim brzdącem i kilku miesięcznym niemowlakiem będziemy dawkować sobie wrażenia – po trochu.

Gastronomia

To jeden ze słabszych punktów tej wycieczki. Doczytałam się wielu negatywnych opinii na temat punktów gastronomicznych na terenie Afrykarium i ZOO. Abstrahując od jakości jedzenia, to ceny również są dosyć wysokie. Z jednej strony chciałabym sprawdzić czy te opinie są poparte faktami. Z drugiej strony ryzykowanie w sprawach jedzenia to nie w moim stylu. Gastronomia to specyficzna branża, gdzie doświadczenia innych ludzi decydują o tym czy zaryzykujemy i zjemy coś w nieznanym lokalu. Zwłaszcza jeśli planujemy tam jeść razem z naszymi małymi dziećmi. Ja niestety założę, że muszę mieć swój prowiant i poszukam w pobliżu innego miejsca, które będzie miało bardzo dobre opinie.

Pamiątki

Dzieci lubią pamiątki. Niestety w tym temacie też możesz się trochę rozczarować. Z wielu opinii wynika, że pamiątki dostępne w Afrykarium są drogie i tandetne. Ja postaram się mieć jakiś plan awaryjny jeżeli Weronika będzie bardzo nalegała na przywiezienie jakiegoś skarbu z wycieczki.  Alternatywą do pamiątek może być zabawa w zbieranie monet z wizerunkami zwierząt. Są one w automatach na terenie Afrykarium oraz ZOO, jednak każda moneta to koszt 5 zł.

Dodatkowa atrakcje

Na terenie Afrykarium znajduje się również zagroda zwierząt domowych, gdzie dzieci mogą nakarmić i pogłaskać czworonożnych przyjaciół. Karma jest dodatkowo płatna.

Podsumowując

Już się nie mogę doczekać tej wycieczki. Dam znać jak było, teraz zabieram się za rezerwację noclegów we Wrocławiu. Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny – jeśli tak, podziel się nim na Facebooku lub napisz opinię w komentarzu.

Jestem mamą 4 letniej Weroniki i malutkiego Wojtusia. Pracuję na etacie, a kiedy tylko mogę odkrywam z rodziną nowe miejsca, w których odpoczywamy i odrywamy się od codziennej bieganiny.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz