Spacer na Przełęcz Karkoszczonka

To był jeden z tych jednodniowych wypadów, podczas których wszystko idealnie się zgrało – pogoda (nie za ciepło, ok 24 stopnie Celsjusza), mały ruch na szlaku i wyjątkowa współpraca dzieciaczków podczas wyprawy. Jeśli szukacie przyjemnej i dość prostej trasy na weekendowy spacer – zapraszamy do Brennej!

Kluczowe informacje

Typ trasy: Łatwa

Region: Beskid Śląski

Start: Brenna Bukowa “Szlaban”

Meta: Chata Wuja Toma

Dystans: 2,3 km, 220 m podejścia

Czas przejścia dla osoby dorosłej: 40 min w jedną stronę

Czas przejścia z małymi dziećmi: 1 – 1,5 h w jedną stronę 🙂

Link do trasy

Jak było?

Trasa jest bardzo przyjemna i prosta, więc nasza dwójka dziarsko dreptała przez las szukając kolejnych oznaczeń żółtego szlaku.

Z każdym krokiem byli coraz bardziej ciekawi, co wyłoni się za kolejnym zakrętem. Udało się im wytropić salamandrę plamistą.

Co jakiś czas zatrzymywali się na chwilę by wrzucać kamyczki do płynących wzdłuż trasy strumyków.

 

Wojtuś ma dopiero 2,5 roku więc zależało nam na trasie, którą w razie potrzeby można pokonać wózkiem. Ta trasa była pod tym kątem polecana przez wiele osób i faktycznie w 80% nadaje się na wózek, ale jeśli chcecie wejść na przełęcz i podziwiać widoczki, to w mojej ocenie wózek będzie Wam przeszkadzał. My wdrapaliśmy się bez 🙂

Ostatnie 500 metrów ma dość strome podejście, a podłoże jest mocno kamieniste.  

Dotarliśmy do celu – Chaty Wuja Toma, która jest bardzo urokliwa (stara chata góralska) i położona w pięknym otoczeniu. Mogliśmy coś zjeść
i nabrać sił na dalsze przygody. Po posiłku 2, 5 letni Wojtuś zaczął zdradzać oznaki zmęczenia, więc ruszyliśmy w drogę powrotną.

Chata Wuja Toma jest bardzo dobrą bazą na dalsze wędrówki, więc jeśli macie chęć na dłuższy wypad – możecie iść dalej do schroniska PTTK Klimczok czerwonym szlakiem (ok. 1 godz. 10 min.) lub zejść do centrum Szczyrku szlakiem żółtym (ok. 50 minut)

Do zobaczenia na szlaku!

PS. Dajcie znać w komentarzach, jeśli byliście na Przełęczy Karkoszczonka lub chcecie podzielić się innymi, ciekawymi trasami dla rodzin z małymi dziećmi 🙂 Będzie nam bardzo miło 🙂

Jestem mamą 7 letniej Weroniki i 3 letniego Wojtusia. Kiedy tylko mogę odkrywam z rodziną nowe miejsca, w których odpoczywamy i cieszymy się sobą.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz